Elektryczne maty grzewcze to praktyczne rozwiązanie, które coraz chętniej wykorzystywane jest w ramach systemów grzewczych. Obecnie stosuje się je zarówno wewnątrz pomieszczeń (przy ogrzewaniu podłogowym) jak i na zewnątrz (np. systemy przeciwoblodzeniowe podjazdów). Czym charakteryzują się maty grzewcze, jak działają i dlaczego są tak chętnie wykorzystywane?
Najprościej rzecz ujmując, są to maty, które umieszcza się pod posadzką, a w przypadku instalacji montowanych na zewnątrz pod kostką brukową lub gresem.
Maty ogrzewają powierzchnię, pod którą są umieszczone. Przygotowując system ogrzewania przeciwoblodzeniowego podjazdu można zdecydować się na wyłożenie matą całej jego powierzchni (takie rozwiązanie sprawdzi się na tarasie lub patio), jednak bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest podgrzewanie pasów jezdnych. W takiej sytuacji wystarczy ułożyć maty w dwóch równoległych pasach w odstępie odpowiadającym rozstawowi kół. Instalacja wymaga oczywiście dostępu do źródła zasilania oraz odpowiedniego systemu sterowania – regulatora wraz z czujnikiem temperatury i wilgoci. Elektroniczny regulator pozwala na precyzyjne ustalenie parametrów grzewczych systemu i dostosowywanie ich do naszych potrzeb. Czujnik wilgoci zapewni uruchomienie systemy tylko wtedy, gdy wystąpią dwa parametry – niska temperatura i opady. Przy niskich temperaturach i braku śniegu na chodniku/podjeździe nie będziemy niepotrzebnie ogrzewać jego powierzchni. Dzięki temu optymalizuje się koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń lub z działaniem systemu przeciwoblodzeniowego podjazdu.
Budowa mat grzejnych nie jest skomplikowana. Mata zbudowana jest z przewodów grzejnych ułożonych w równych odstępach i przypiętych do siatki z tworzywa sztucznego (dzięki temu przewody zachowują optymalny odstęp). Podłączone do prądu przewody grzejne nagrzewają się i ogrzewają posadzkę, podjazd czy też chodnik. Ważne jest to, aby parametry techniczne maty były bezpośrednio dostosowane do danego przeznaczenia. Jest to związane z tym, że modele przeznaczone do użytkowania wewnętrznego różnią się budową i właściwościami od tych, które wykorzystuje się w warunkach zewnętrznych.
Montaż mat grzejnych do zastosowań przeciwoblodzeniowych na zewnątrz nie jest skomplikowany. Standardowo maty grzejne do ogrzewania przeciwoblodzeniowego układa się na utwardzonym i wyrównanym podłożu w warstwie podsypki piaskowej (chodniki, podjazdy) lub na warstwie betonu (schody). Następnie na zainstalowany system kładzie się płytki gresowe na kleju (mata na betonie) lub kostkę (mata w podsypce). To proste i skuteczne rozwiązanie, które zachowa swoje właściwości na lata.
W warunkach domowych maty grzejne z powodzeniem wykorzystywane są jako dogrzewanie lub docelowy system grzewczy ogrzewania podłogowego.
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie zastosowaniem mat grzewczych w przypadku systemów ogrzewania przeciwoblodzeniowego. Z powodzeniem montuje się je już nie tylko w przypadku posesji prywatnych, ale również w obiektach komercyjnych.
Przy domach jednorodzinnych system przeciwoblodzeniowy minimalizuje ryzyko wpadnięcia w poślizg auta czy też poślizgnięcia się osoby, które przechodzi przez podjazd. Zwróć też uwagę na wygodę – nie ma potrzeby odśnieżania podjazdu po opadach atmosferycznych.
Maty grzewcze z powodzeniem montuje się również w ramach systemów przeciwoblodzeniowych pod chodnikami oraz tarasami. Dzięki temu korzystanie z nich jest jeszcze przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
Potencjał zastosowania tego typu systemów szybko został doceniony przez przedsiębiorców. To cenne wsparcie zwłaszcza dla firm, które zajmują się logistyką. Oblodzony podjazd może utrudniać wyjazd auta transportującego różnego rodzaju towary. Ponadto zwiększa ryzyko wpadnięcia pojazdu w poślizg i wypadku, co przekłada się na straty finansowe po stronie przedsiębiorcy. Aby temu zapobiec, stosuje się dedykowane maty grzewcze do systemów ogrzewania przeciwoblodzeniowego. Skuteczny system pozwala na optymalizację procesów logistycznych w wielu branżach. Obecnie układy tego typu wykorzystywane są m.in. przez: firmy transportowe, centra logistyczne i magazynowe, producentów i dystrybutorów. Z powodzeniem można zastosować je również przy podjazdach np. budynkami administracji publicznej, kościołami, galeriami handlowymi i innymi obiektami użytku publicznego.
Nowoczesne maty grzejne są proste w montażu i bardzo odporne nawet na trudne warunki pracy. Instalacja przeciwoblodzeniowa z mat grzewczych to inwestycja długoterminowa – prosta konstrukcja mat zapewnia ich bezawaryjne działanie. Warto również zwrócić na wygodę użytkownika. Działanie instalacji można zaprogramować z odpowiednim wyprzedzeniem w ten sposób, aby maty działały tylko przy określonych warunkach, czyli przy temperaturze spadającej w okolice 0°C i niższej oraz przy opadach śniegu. Dzięki temu system przeciwoblodzeniowy jest nie tylko wydajny, ale także energooszczędny, ponieważ nie włącza się wtedy, gdy nie jest to konieczne. To kolejny argument przemawiający za inwestycją w to rozwiązanie grzewcze. Jest ono wydajne, proste w montażu i obsłudze oraz oszczędne w eksploatacji.
Jako TOM-EL od lat specjalizujemy się w dystrybucji wysokiej jakości elektrycznych systemów grzewczych. W naszej ofercie znajdziesz również dedykowane maty grzewcze przeznaczone do ogrzewania przeciwoblodzeniowego. Wśród rekomendowanych produktów znajdują się: maty SnowTec 300 W/m2 oraz maty SnowTec Tuff 400 W/m2. Oferujemy je w różnej szerokości oraz o różnych parametrach technicznych. Zachęcamy do zapoznania się z ich charakterystyką. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt z naszym ekspertem.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to jedno z najwygodniejszych i najbardziej estetycznych rozwiązań w nowoczesnych domach. Dzięki temu systemowi, możesz cieszyć się … Czytaj dalej „Kable i maty grzejne pod płytki – o czym pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe?”
W sezonie grzewczym wiele firm staje przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego ogrzania powierzchni, takich jak nowo budowane obiekty przemysłowe czy mieszkalne. … Czytaj dalej „Przenośne nagrzewnice elektryczne – rozwiązanie do szybkiego i efektywnego ogrzewania różnych przestrzeni”
Szukasz sposobu na efektywne ogrzewanie kontenera socjalnego lub sanitarnego? W tego typu obiektach stosuje się systemy elektryczne. Sprawdzonym rozwiązaniem są … Czytaj dalej „Grzejniki konwektorowe – dobry wybór do ogrzewania kontenerów socjalnych i sanitarnych”