Przechowywanie wybranych substancji i produktów wymaga spełnienia określonych norm w zakresie temperatury. W przeciwnym razie ulegają one uszkodzeniu. Z tego typu wyzwaniami mierzą się m.in. branża farmaceutyczna i spożywcza. W obu w procesie przechowywania i transportowania towarów i półproduktów wykorzystuje się zbiorniki IBC. Czym je ogrzewać?
Kontenery IBC (ang. Intermediate Bulk Container) wykorzystuje się w magazynowaniu i transporcie różnego rodzaju cieczy. Zbiorniki tego typu wykonywane są z polietylenu i charakteryzują się dużą pojemnością. Dodatkowo obudowuje się je koszem z metalu, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych kontenera. Tak przygotowane pojemniki są jednak podatne na działanie zewnętrznej temperatury. Polietylen ma słabe właściwości izolacyjne, przez co zawarta w zbiorniku ciecz szybko wychładza się pod wpływem niskich temperatur. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi ogrzewanie płaszczowe. Od lat wykorzystuje się je przy kontenerach IBC oraz beczkach.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to technologia grzewcza, w której wykorzystuje się płaszcze nakładane bezpośrednio na kontener IBC lub beczkę. W zależności od modelu, ogrzewacze posiadają jeden lub więcej termostatów, które zwiększają kontrolę nad mocą ich pracy oraz utrzymywaną w zbiorniku temperaturą. Wszystko po to, aby zapewnić cieczy optymalne warunki przechowywania lub transport.
Ogrzewanie płaszczowe przeznaczone jest do zastosowania przemysłowego, a model systemu dopasowuje się bezpośrednio do wymiarów zbiornika IBC. Na rynku dostępne są ogrzewacze jedno-, dwu- i trzystrefowe, które posiadają 1-3 termostaty. W przypadku ogrzewania płaszczowego beczek można wykorzystać dodatkowe ogrzewacze dna beczek co skraca czas potrzebny do uzyskania wymaganej temperatury.
Z ogrzewania zbiorników IBC powszechnie korzysta przemysł farmaceutyczny. Staje on jednak przed wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim wybrane substancje chemiczne muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach. Jeżeli ich temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, to tracą swoje właściwości. W takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia całej partii leku i do dużych strat finansowych producenta.
Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w zbiornikach przechowywanych w magazynie. Jest to związane z tym, że różne substancje wymagają innych warunków magazynowania. Dotyczy to m.in. cieczy przechowywanych w zbiornikach IBC. Zastosowanie ogrzewania płaszczowego pozwala na uporanie się z tym wyzwaniem. Dodatkowo podgrzanie cieczy ułatwia jej rozładunek, dzięki czemu redukuje się straty środków farmakologicznych i tym samym straty finansowe po stronie producenta leków.
Również branża spożywcza nie jest wolna od wyzwań związanych z ogrzewaniem zbiorników IBC. W kontenerach tych przechowuje się m.in.: cukry, tłuszcze, syropy i inne substancje. Wybrane z nich muszą być magazynowane i przewożone w ściśle kontrolowanych warunkach. W przeciwnym razie utracą swoje właściwości i nie będą zdatne do spożycia. Komplikuje to procesy produkcyjne i powoduje straty finansowe.
Właśnie dlatego w przemyśle spożywczym również wykorzystuje się ogrzewanie płaszczowe do kontenerów IBC. Dzięki niemu można zwiększyć kontrolę nad całym procesem produkcji i dystrybucji oraz zoptymalizować zyski prowadzonego przedsiębiorstwa. Dodatkowo w branży tej zwraca się uwagę na to, że podgrzanie wybranych półproduktów lub produktów końcowych pozwala na dokładne i szybkie opróżnienie kontenerów.
Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest ogrzewanie zbiorników IBC w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym? Zależy Ci na sprawdzonym i jakościowym rozwiązaniu? Jako TOM-EL od lat specjalizujemy się w dystrybucji ogrzewaczy płaszczowych, które spełniają najwyższe rynkowe standardy. Oferowane przez nas produkty są zgodne z obowiązującymi normami i przeznaczone do użytkowania w przemysłach farmaceutycznym i spożywczym, które są dokładnie regulowane przez przepisy prawne.
Dla zbiorników IBC w których przechowywane są substancje wybuchowe i łatwopalne przeznaczone są ogrzewacze WEXHCIBC o mocy 2400W w wykonaniu przeciwwybuchowym Ex. Ogrzewacz wyposażony w precyzyjny układ do kontroli temperatury WEXRBL25 również w wykonaniu przeciwwybuchowym. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z nas
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to jedno z najwygodniejszych i najbardziej estetycznych rozwiązań w nowoczesnych domach. Dzięki temu systemowi, możesz cieszyć się … Czytaj dalej „Kable i maty grzejne pod płytki – o czym pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe?”
W sezonie grzewczym wiele firm staje przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego ogrzania powierzchni, takich jak nowo budowane obiekty przemysłowe czy mieszkalne. … Czytaj dalej „Przenośne nagrzewnice elektryczne – rozwiązanie do szybkiego i efektywnego ogrzewania różnych przestrzeni”
Szukasz sposobu na efektywne ogrzewanie kontenera socjalnego lub sanitarnego? W tego typu obiektach stosuje się systemy elektryczne. Sprawdzonym rozwiązaniem są … Czytaj dalej „Grzejniki konwektorowe – dobry wybór do ogrzewania kontenerów socjalnych i sanitarnych”