Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Niska temperatura, przymrozki oraz silne podmuchy mroźnego wiatru towarzyszące tej porze roku mogą wywoływać poważne problemy związane z zamarzaniem instalacji wodnych i kanalizacyjnych.
Aby nie dopuścić co zamarznięcia rury, konieczne jest zastosowanie skutecznej metody ogrzewania rurociągów. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu nowoczesne sposoby na ogrzewanie rur i opiszemy ich zalety!
Tradycyjną metodą ochrony rur i rurociągów przed zamarzaniem jest zastosowanie specjalnych otulin izolacyjnych, które jednak nie zawsze są skuteczne i tylko opóźniają proces wychładzania, szczególnie przy bardzo niskich temperaturach. Mimo zabezpieczenia rury materiałem izolującym rury zamarzają i pękają. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest ogrzewanie rur w celu zapobiegania zamarzaniu. Możemy to szybko i prosto wykonać przy użyciu elektrycznych przewodów grzejnych, które montuje się na rurze pod izolacją cieplna.
Kable grzejne można stosować do ogrzewania różnych instalacji rurociągowych. Używa się ich do ochrony rur przed zamarzaniem w instalacjach wodociągowych, kanalizacyjnych, a także w instalacjach hydrantowych, tryskaczowych jak również do utrzymania temperatury w procesach technologicznych. Ogrzewanie elektryczne rurociągów można również stosować w trefach zagrożenia wybuchem Ex. W instalacjach przeciwoblodzeniowych rynien, dachów i rur spustowych kable grzejne zabezpieczają przez zalodzeniem, przed tworzeniem się niebezpiecznych sopli oraz przed uszkodzeniem rur spustowych. Kable grzejne mogą być także stosowane w rurach odprowadzających skropliny w instalacjach klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych.
Bardzo często kable grzejne są także stosowane do utrzymania odpowiedniej temperatury przesyłanej cieczy w rurociągach czy zbiornikach, gdzie odpowiadają za utrzymanie wymaganej temperatury medium.
W ofercie naszego sklepu internetowego odnajdą Państwo kable, które nadają się do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a nawet pod ziemią. Można je wykorzystywać do ogrzewania rur wykonanych z różnych materiałów – metali (rury stalowe, miedziane i żeliwne) i tworzyw sztucznych. Montaż takich przewodów jest prosty, wystarczy zamocować je do rury przy użyciu taśmy montażowej. Dla lepszego rozprowadzenia ciepła zalecamy zastosowanie taśmy aluminiowej, szczególnie na rurach z PVC, następnie należy kable zaizolować cieplnie i wykonać podłączenie. Od tego momentu rurociąg będzie odpowiednio chroniony przed niekorzystnym oddziaływaniem niskiej temperatury.
Nie możemy zapominać o odpowiednim sterowaniu. Przy krótkich odcinkach kabli grzejnych samoregulujących można je załączyć na stałe w okresie zimowym. Przy bardziej rozbudowanych układach zaleca się zastosowanie układów sterowania opartych na pomiarze temperatury ogrzewanych rurociągów. Układ sterowania znacznie obniża koszty eksploatacji systemu grzejnego.
Kable grzejne dzielimy na sektorowe i samoregulujące. Kable grzejne samoregulujące zmieniają swoją moc w zależności od temperatury. Im niższa temperatura rury, tym większa moc kabla grzejnego. Jeśli temperatura rurociągu wzrasta, moc kabla się zmniejsza. Jednak kabel grzejny nadal grzejne tylko z mniejszą mocą. Przewody samoregulujące w krótkich odcinkach mogą być podłączane bez zastosowania dodatkowego termostatu. Zaletą kabli samoregulujących jest możliwość cięcia na dowolną długość, a także swobodnego łączenia lub krzyżowania ich ze sobą bez ryzyka przepalenia. Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj kabli grzejnych, musimy pamiętać, aby odłączać je od zasilania, gdy nie zachodzi potrzeba ogrzewania rurociągu, np. latem jeśli nie stosujemy układu sterowania. Kable grzejne samoregulujące są bezpieczne w eksploatacji i łatwe w montażu. Przewody sektorowe najczęściej stosowane są do utrzymania wysokich temperatur w instalacjach przemysłowych. Kable tego typu posiadają stałą moc niezależnie od temperatury, w której pracują.
Pamiętaj, aby kabel grzejny zabezpieczył rurociąg przed zamarzaniem. Instalacja musi posiadać odpowiedniej grubości izolację cieplną!
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej mocy kabli grzejnych, aby pokrywała ona straty ciepła. Dobór mocy oblicza się na podstawie następujących danych: średnicy rury, temperatury utrzymania, grubości izolacji cieplej oraz minimalnej temperatury otoczenia. Im grubsza izolacja cieplna, tym mniejsza moc kabla potrzebna do zabezpieczenia rurociągu przed zamarzaniem.
W celu doboru odpowiedniego systemu grzejnego zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego: zapytanie@tom-el.com.pl, lub tom-el@tom-el.com.pl
Praca w strefach zagrożonych wybuchem (Ex) wymaga szczególnej uwagi i przestrzegania surowych standardów bezpieczeństwa. Atmosfery wybuchowe, powstające na skutek mieszaniny … Czytaj dalej „Bezpieczeństwo pracy w strefach Ex – poznaj rozwiązania oferowane przez TOM-El”
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to jedno z najwygodniejszych i najbardziej estetycznych rozwiązań w nowoczesnych domach. Dzięki temu systemowi, możesz cieszyć się … Czytaj dalej „Kable i maty grzejne pod płytki – o czym pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe?”
W sezonie grzewczym wiele firm staje przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego ogrzania powierzchni, takich jak nowo budowane obiekty przemysłowe czy mieszkalne. … Czytaj dalej „Przenośne nagrzewnice elektryczne – rozwiązanie do szybkiego i efektywnego ogrzewania różnych przestrzeni”