Wpływ na prawidłową i bezpieczną pracę szybów windowych ma to, jaka panuje w nich temperatura. W polskich warunkach klimatycznych wymagane jest ogrzewanie tej przestrzeni. Inwestorzy więc stają przed nie lada wyzwaniem, jakim jest jednoczesne zapewnienie ogrzewania w szybie windowym i spełnienie rygorystycznych wymogów prawa budowlanego. Sprawdź, jakie są główne wyzwania i wątpliwości w tym zakresie oraz jakie urządzenia doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu szybu windowego.
Na co dzień szyby windowe narażone są na różne zagrożenia. To przede wszystkim niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza bardzo niskie temperatury. Te prowadzą do wychłodzenia się szybu windowego. Efektem tego może być przyspieszona degradacja komponentów wykorzystanych przy budowie konstrukcji, a także zmniejszenie jej sprawności. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do awarii, której usunięcie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Należy działać prewencyjnie. Właśnie dlatego obowiązkiem jest utrzymywanie określonych parametrów powietrza wewnątrz szybu windowego.
Szyby windowe to elementy konstrukcji budynku, które muszą być wykonane zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Wskazują one bezpośrednio na to, jakie warunki musi spełniać powietrze znajdujące się w szybie windowym. Zgodnie z nimi obowiązkiem inwestora jest zapewnienie w nim temperatury w przedziale od 5°C do 40°C. Jednocześnie dopuszczalna wilgotność w szybie windowym wynosi 85% przy temperaturze 40°C i powinna być odpowiednio niższa, jeżeli temperatura jest niższa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami szyb przeznaczony jest niemal wyłącznie dla dźwigu i nie wolno umieszczać w nim innych urządzeń, rurociągów i ciągów przewodów. Napisaliśmy niemal, ponieważ jedyny wyjątek stanowią tu urządzenia grzewcze, jeżeli te do swojej pracy nie wykorzystują wody pod ciśnieniem lub gorącej pary. Jednocześnie wykonawca musi zwrócić szczególną uwagę na to, aby urządzenia przeznaczone do sterowania ogrzewaniem szybu windowego były umieszczone poza nim, a wszelkie prace w tym obrębie należy przeprowadzać z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości.
Oczywiście podstawowym wyzwaniem inwestora jest tu zapewnienie optymalnej temperatury powietrza w szybie windowym, która pozwoli na sprawną, wydajną i bezpieczną pracę systemu. Kluczowy jest tu dobór takich parametrów grzewczych urządzeń, które z jednej strony pozwolą na utrzymanie takiej temperatury, a z drugiej będą opłacalne pod względem kosztów ich użytkowania i bezpieczne. Właśnie dlatego nie wolno stosować urządzeń wykorzystujących gorącą parę lub wodę pod ciśnieniem. Zdecydowanie lepszym wyborem są grzejniki elektryczne, które można umieścić bezpośrednio w maszynowni lub na ścianach szybu, co ma zastosowanie zwłaszcza przy wyższych budynkach z wieloma kondygnacjami. Dobór parametrów tych urządzeń powinien być poprzedzony dokładnym zapotrzebowaniem energetycznym danego budynku. Warto skonsultować to z naszym specjalistą.
Jako TOM-EL od lat specjalizujemy się w dystrybucji wysokiej jakości grzejników elektrycznych o szerokim potencjale zastosowania. W naszej ofercie znajdziesz również modele przeznaczone do ogrzewania szybów windowych. Poznaj rekomendowane przez nas produkty i dostosuj wybór bezpośrednio do swoich potrzeb oraz specyfiki danego obiektu. W ogrzewaniu szybów windowych dobrze sprawdzają się m.in.: grzejniki elektryczne ze stali nierdzewnej RRH, grzejniki TWSC, grzejniki T17, F120 albo grzejniki TWSE.
Użebrowane modele elektryczne RRH ze stali nierdzewnej to grzejniki, które są przeznaczone do stosowania w obiektach przemysłowych, szczególnie tych o podwyższonej wilgotności. Posiadają wysoki stopień ochrony IP66. Charakteryzują się wysoką wydajnością i będą dobrym wyborem do szybu windowego.
Grzejnik TWSC wykonany ze stali nierdzewnej posiada ochronę IP54 i również świetnie sprawdza się w zastosowaniu w szybach windowych. To model niskotemperaturowy, co zwiększa bezpieczeństwo jego stosowania. Wzbogacono go o inteligentne sterowanie, co korzystnie wpływa na parametry pracy urządzenia oraz na optymalizację kosztów związanych z jego użytkowaniem.
Kolejnym sprawdzonym wyborem są grzejniki z serii T17, które charakteryzują się solidna jakością wykonania a w połączeniu z podwyższonym stopniem ochrony przed wilgocią sprawdzą się idealnie w każdym pomieszczeniu – także szybie windowym. Dzięki temu utrzymasz w nim optymalne warunki.
Rekomendowanym przez nas produktem jest też grzejnik TWSE. Modele te posiadamy w szerokiej gamie parametrów technicznych, które dopasujesz bezpośrednio do specyfiki szybu windowego. Grzejniki z tej serii posiadają termostat, co zwiększa kontrolę nad ich pracą i ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz szybu windowego. Wpływa to bezpośrednio na jego sprawność oraz bezpieczeństwo eksploatacji.
Zastanawiasz się, w jaki sposób poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z ogrzewaniem szybów windowych? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Poznamy Twoje potrzeby oraz pomożemy Ci w doborze odpowiedniego grzejnika elektrycznego z oferty TOM-EL.
W sezonie grzewczym wiele firm staje przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego ogrzania powierzchni, takich jak nowo budowane obiekty przemysłowe czy mieszkalne. … Czytaj dalej „Przenośne nagrzewnice elektryczne – rozwiązanie do szybkiego i efektywnego ogrzewania różnych przestrzeni”
Szukasz sposobu na efektywne ogrzewanie kontenera socjalnego lub sanitarnego? W tego typu obiektach stosuje się systemy elektryczne. Sprawdzonym rozwiązaniem są … Czytaj dalej „Grzejniki konwektorowe – dobry wybór do ogrzewania kontenerów socjalnych i sanitarnych”
Prowadzisz myjnię samochodową i szukasz efektywnego sposobu ogrzewania? Wybór źródła ciepła należy poprzedzić dokładną analizą. Wszystko po to, aby zadbać … Czytaj dalej „Ogrzewanie myjni samochodowych – jakie urządzenia zastosować?”