Kable grzejne do zastosowań specjalnych

Ogrzewanie elektryczne sprawdza się również w rolnictwie. Z powodzeniem można je stosować do przyspieszania wegetacji roślin i szybszego ich owocowania. Stosując ogrzewanie elektryczne w szklarni możemy wydłużyć nawet do późnej jesieni uprawę roślin i w ten sposób podnieść ekonomikę produkcji.

Do ogrzewania najczęściej wykorzystuje się kable grzejne jednostronnie zasilane o mocy od 10W/m do maksymalnie 18 W/m.  Dla zapewnienia właściwej temperatury gruntu przyjmuje się  moc rzędu 70-100W/m2.

Kable mogą ogrzewać stoły z roślinami albo zostać zamontowane w grunciei ogrzewać bezpośrednio grunt rodzimy. Najczęściej dla ograniczenia strat cieplnych wykonuje się przed montażem kabli grzejnych dodatkową izolację termiczną spodniej warstwy ogrzewanego gruntu. Kable montowane są w warstwie piasku na siatce montażowej . Zaleca się ułożenie między warstwą piasku a warstwą użytkową gleby ,dodatkowej siatki o gęstych oczkach dla ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi kabli grzejnych podczas używania narzędzi ogrodniczych.

W zależności od rodzaju upraw temperatura w warstwie korzeniowej waha się od 15-25oC w przypadku upraw szklarniowych oraz 25-30oC dla upraw nasiennych (rozsadowych).

Kable grzejne powinny być zabezpieczone od góry dodatkową siatką, która zabezpieczy je przed uszkodzeniami mechanicznymy mogącymi powstać w wyniku używania ostrych narzędzi ogrodnicznych.

Sterowanie ogrzewaniem

Do sterowania pracą kabli grzejnych i utrzymaniu optymalnej temperatury warstwy gleby proponujemy zastosowanie termostatów  w obudowach IP65 z kabelkowymi czujnikami temperatury umieszczonymi w rurkach osłonowych. Doskonale do tego celu nadają sie termostaty UTR60 lub termostaty ETN4 1999. W przypadku zastosowania termostatu ETN4 konieczne jest zastosowanie dodatkowej obudowy IP65.
Aby zapobiec przegrzaniu warstwy korzeniowej należy stosować termostaty z czujnikami temperatury umieszczonymi bezpośrednio w ogrzewanej warstwie gleby.

szklarnia-d7d6d648
ce-ce-97cb3843
odwiedz-sklep
  • Dzięki zastosowaniu ogrzewania elektrycznego możemy uprawiać także rośliny tropikalne wymagające utrzymywania wyższej temperatury gruntu.

? 2011 TOM-EL, Tel.:+48 695 85 42 45 | tom-el@tom-el.com.pl Agencja interaktywna Migomedia